Çocuk Hakları Eğitimi
  • zoom
  • 14 February 2021
  • Free

Çocuk Hakları Eğitimi

  Çorapsız Çocuklar Derneği gönüllüleri 14.02.2021 tarihinde saat 16.00’da İstanbul Sayar Hukuk Bürosundan avukat Ezgi Köseoğlu ile “Çocuk Hakları” eğitiminde bir araya geldi. 

  Eğitmenimiz öncelikle çocuğun hukuki açıdan kabul edilen tanımından başlayarak ülkemizden örnekler ile anlatımını sürdürdü. Özellikle ÇoÇoDer’in de gündeminde yer alan ‘Çocuk İşçi’ kavramı hakkında bilgi aldık ve hangi yaş grubunun hukuken hangi iş koşulları altında ne kadarlık bir süre ile çalışmasının kabul edilebilir olduğunu öğrendik. ÇoÇoDer ailesi 18 yaşından küçük tüm bireyleri ‘çocuk’ kabul etmektedir ve çalışmalarını 5-17 yaş arasındaki çocuklar ile sürdürecektir. Bizler de çocukların çalıştırılmak yerine okullarına gitmelerini ve daha çocuk bir yaşam sürmelerini amaçlıyoruz. Ama aynı zamanda hukuki açıdan çalışma durumlarını takip etmek ve çalışma şartlarının hukuka uygunluğunu kontrol etmek de bizim görevlerimizden biri olacaktır. Hukuki açıdan da yetkinliğimizi artırmaya çalışarak ve gerekli desteği alarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

  Eğitmenimiz Ezgi Köseoğlu’na bu eğitim ve değerli vakti için teşekkür ediyoruz. ÇoÇoDer ailesi olarak çalışmalarımızda her zaman Çocuk Haklarını temel alacağız ve “çocuğun üstün yararını” gözeteceğiz.

ÇoÇoDer - Çorapsız Çocuklar Derneği

ÇoÇoDer – Çorapsız Çocuklar Derneği; çalışan veya çalıştırılan çocuk işçilerin eğitim ve temel haklarından mahrum kalmaması için 11 Aralık 2020’de Gaziantep’te kurulmuş bir dernektir.