Çocuk ve Duygusal Farkındalık Eğitimi
  • Zoom
  • 26 December 2020 16.00 -> 17.00

Çocuk ve Duygusal Farkındalık Eğitimi

Çorapsız Çocuklar Derneği gönüllüleri 26.12.2020 saat 16.00’da eğitmenimiz Psikolog Pelin Açıkalın ile ‘Çocuk ve Duygusal Farkındalıklı İletişim’ eğitimiyle buluştu. Eğitimin moderatörlüğünü gönüllülerimizden Eyüp Taşoğlu gerçekleştirmiştir. Eğitimimizde ayrılmış yaş gruplarının dönemsel olarak ihtiyaçlarını, bakış açılarını ve bizim onlara nasıl destek olmamız gerektiğini konuştuk.

Bu eğitimle; çocuğun aklındaki fikirlerle kaygılarını saptayabileceğimizin, başarı isteğini tatmin ettikçe onu kazanacağımızın, korkularını öfkeyle yansıtabileceğinin farkına vardık. Model aldığı kişiyle kendini özdeşleştirdiği 6-12 yaş döneminde çocuğa buna uygun ortam hazırlamalıyız. Kendisini kabul ettirmeye çalıştığı, yoğun duygusallık içinde bulunduğu, ‘Ben kimim, kime benzeyeceğim?’ gibi sorularla benlik saygısını sorguladığı ergenlik döneminde ona destek olmalıyız.

Aile içi şiddet, yoksulluk, eşler arası geçimsizliğin çocuğun gelişimini etkileyen sebepler olduğunu bilip gerekli durumlarda ebeveynlere psikolojik destek verilmesini sağlamalıyız. Biz ÇoÇoDer gönüllüleri olarak hayatına dokunacağımız çocuğun güçlü, kendine güvenen, kendini seven ve sorunlarıyla baş edebilen bir birey olarak yetişmesi için gereken her şeyi yapacağımıza söz verdik!

ÇoÇoDer - Çorapsız Çocuklar Derneği

ÇoÇoDer – Çorapsız Çocuklar Derneği; çalışan veya çalıştırılan çocuk işçilerin eğitim ve temel haklarından mahrum kalmaması için 11 Aralık 2020’de Gaziantep’te kurulmuş bir dernektir.