İlham Veren Çocuklar | Kaan Turan | Efe Çetiz | Işık Can

İlham Veren Çocuklar | Kaan Turan | Efe Çetiz | Işık Can

0 Yorum

Bugün coşkuyla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,

Ata’mızın tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bu anlamlı günde, bize ulusal ve uluslararası alanda müthiş başarılarıyla her seferinde adeta bayram sevinci yaşatan çocuklarımızı anmanın tam zamanı. Gelin, bu çocuklarımızı analım ve çocuklarımızın başarılı olmalarını sağlayan koşullar üzerinde düşünelim.

Bu çocuklarımızdan biri Kaan Turan

İlham Veren Çocuklarımız | Kaan Turan

Henüz 11 yaşındayken Romanya’daki 19. Uluslararası Piyano Yarışması’nda birincilik kazanmış. 13 yaşında da İtalya’nın Milano kentindeki 17 ülkeden 45 yarışmacının bulunduğu Lovere Uluslararası Tadini Piyano Yarışması’nda kendi yaş kategorisinde birinci olmuş.

Diğer bir başarı örneği, buz pateni sporcusu olan ve “Buzun Efesi” olarak adlandırılan Efe Çetiz’in hikayesi

İlham Veren Çocuklarımız | Efe Çetiz

Çetiz, alanında onlarca altın madalya kazanmış ve “Golden Book” (Altın Kitap)’a giren ilk Türk buz pateni sporcusu olmuş.

Işıltılı çocuklarımızdan bir diğeri, satrançta 7 yaşında dünya şampiyonu olan Işık Can, Türkiye’nin en genç “Uluslararası Ustası” unvanını kazanmış. Katıldığı turnuvalardan onlarca madalya kazanmış.

İlham Veren Çocuklarımız | Işık Can

Tüm bu başarı hikayelerinin yazılmasında çocuklarımızın yeteneği olduğu kadar çevresel koşulların onlara destek olması da aynı ölçüde kıymetli.

Öncelikle söz konusu yeteneğin keşfedilmesi geliyor. Bu keşif başlı başına önem taşıyan bir aşama. Aile koşullarının bu konuda olumlu niteliklere sahip olması çok avantaj sağlıyor. Çocuğun spor ve sanata yönelebilmesinin ilk tohumları ailede atılıyor. Eğer erken yaşlarda bu yetenekler keşfedilip, yeteneklerin geliştirilebileceği mecraların önü açılırsa çocuk için adımlar atılabiliyor.

İlham veren çocuklarımızın yeteneklerini geliştirebileceği çeşitli kurumların desteği de temel konu. Eğer ilgili kurumlarda eğitim alınması ücretliyse, çocuk bu kurumlara gidemeyebiliyor. Bu anlamda, sosyal devlet bakış açısı çerçevesinde yetenekli çocuklara destek olunması çok değerli. Yetenekli çocuklarımıza ücretsiz eğitim alıp kendilerini geliştirebilecekleri olanakların sağlanması kilit önemde.

İlgili alanda eğitime sadece başlanması yeterli olmuyor, aynı zamanda istikrarlı ve disiplinli şekilde bu eğitimin devam ettirilmesi gerekiyor. Bu çerçevede, öncelikle çocuğun kendisinde bu azmin olması lazım. Sonrasında da, çocuğun bu eğitimi devam ettirebileceği sosyal koşulların sağlanması gerekiyor.

Çocuklarımız hepimizin geleceği, onlara destek olalım, geleceğimizi sağlam şekilde inşa edelim.

Biriz

Çocuklarımız bizim geleceğimiz
Geleceğimizi inşa edecek olan biziz
Ebediyen sürsün onlara desteğimiz
Böylece toplumca kalkınabiliriz

İlham veren çocuklarımızın bilgileri aşağıdaki kaynaklardan derlenmiştir:

https://www.trtmuzik.net.tr/haber/genc-muzik-dehasina-uluslararasi-odul_194
https://www.izmir.bel.tr/tr/Haberler/o-bir-dunya-rekortmeni/33265/156
https://www.haberturk.com/turkiyenin-basarili-cocuklari-1808850/8
https://www.aa.com.tr/tr/yasam/milli-satrancci-isik-can-sadece-17-yas-altinda-degil-dunyada-ilk-onda-yer-almayi-hedefliyorum/2032878

+ yazı

ÇoÇoDer – Çorapsız Çocuklar Derneği; çalışan veya çalıştırılan çocuk işçilerin eğitim ve temel haklarından mahrum kalmaması için 11 Aralık 2020’de Gaziantep’te kurulmuş bir dernektir.

ÇoÇoDer - Çorapsız Çocuklar Derneği

ÇoÇoDer – Çorapsız Çocuklar Derneği; çalışan veya çalıştırılan çocuk işçilerin eğitim ve temel haklarından mahrum kalmaması için 11 Aralık 2020’de Gaziantep’te kurulmuş bir dernektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.